Dodałem polską firmę do rosyjskich map Yandex! Wnioski i praktyczne wskazówki

Polska firma w Mapach Yandex

Założyciel Tesli i SpaceX – Elon Musk – twierdzi, że jeśli nie ponosisz porażek to oznacza, że nie jesteś wystarczająco innowacyjny 🙂 W ślad za tą ideą postanowiłem rozszerzyć swoje horyzonty w temacie marketingu lokalnych firm. Wszak nie samym Google człowiek żyje! A przynajmniej nie ci ludzie, którzy mieszkają na wschód od Polski. W Rosji, na Ukrainie, czy Białorusi. Tam króluje wyszukiwarka Yandex… w której również utworzysz wizytówkę – bez problemu w krajach wymienionych przed chwilą. A w Polsce? To już inna historia. Poniżej moje wnioski i rady dla osób zakładających wizytówkę Yandex dla firm zlokalizowanych w Polsce.

 

Google i Yandex w Rosji…

W Polsce ja i Ty korzystamy przede wszystkim z wyszukiwarki Google. Jest ona najbardziej popularnym narzędziem internetowym do odnajdywania treści. Z Google’a korzysta ponad 97% użytkowników w naszym kraju.

A w Rosji? Tam dominuje wyszukiwarka Yandex. Powstała w 1997 roku i obsługuje kraje:

  • Rosję,
  • Ukrainę,
  • Białoruś,
  • Kazachstan,
  • Turcję.

Zaletą Yandexa jest lepsze dopasowanie do lokalnych rynków i obsługa cyrylicy, jako podstawowego języka. Google z kolei jest firmą z usługą globalną, która nie jest tak dobrze skrojona do krajów zdominowanych przez wyszukiwarkę Yandex. Kliknij, by powiększyć:

Wyszukiwarka Google i Yandex w Rosji - udział w rynku - wykres
Udział w rynku wyszukiwarek Google i Yandex w Rosji w okresie lipiec 2017 – czerwiec 2018

 

Źródło: http://gs.statcounter.com/search-engine-market-share/all/russian-federation

 

Mapy i wizytówki firm Yandex

Moja wewnętrzna ciekawość i kilku nowych klientów zmotywowało mnie parę miesięcy temu do zgłębienia tematu wyszukiwarki Yandex. Chodziło przede wszystkim o usługę map i wizytówek firm. Zadanie numer jeden to zamieszczenie oddziału polskiej firmy w Moskwie. Drugie, trudniejsze, od którego zresztą zacząłem to utworzenie i zweryfikowanie wizytówki Yandex dla polskiej firmy zlokalizowanej w Polsce.

 

Wizytówki Google i Yandex – podobieństwa i różnice

Zacznę od tego, że cały ekosystem Yandex przypadł mi do gustu. Działa bardzo sprawnie. Nie ma co prawda obsługi w języku polskim, ale wersja angielska jest dobrze opracowana. Podobnie, jak w Google, możesz utworzyć swoje konto Yandex, które służy do obsługi serwisów Yandex. Np. wyszukiwarka, poczta, mapy itd.

Wizytówki Yandexowe również dzielą z Googlowymi wiele cech wspólnych. Proces tworzenia lokalizacji i jej weryfikacji jest podobny. Panel do sterowania wizytówką Yandex posiada te same zakładki, co w Google Moja Firma:

  • informacje,
  • zdjęcia,
  • opinie,
  • statystyki,
  • prawa (użytkownicy w Google).

Dodatkowo, w Yandex możesz sprawdzić historię poczynionych na wizytówce zmian. Znajduje się w niej również informacja, kto z osób zarządzających lokalizacją firmy wprowadził edycję. Tego w Google nie ma. A by się przydało.

Panel wizytówki Yandex - historia zmian
Panel wizytówki Yandex – historia zmian

 

To, czego również nie ma w Google, a jest w panelu Yandex to mapka na stronę internetową firmy. Przydatna funkcja, która przyśpiesza proces generowania kodu mapy z wizytówki firmy:

Funkcja generowania mapy Yandex z wizytówki firmy
W panelu wizytówki Yandex wygenerujsz kod mapy na stronę www

 

Mapy Yandex w Polsce

Działają sprawnie. I to tyle, jeśli chodzi o zalety. Pomimo, że na mapach Yandex widać nawet podrzędne drogi to jest problem z adresami. I to duuuży. Mniejsze miejscowości w ogóle nie mają nazw i nie sposób ich odnaleźć przez wyszukiwarkę. Z kolei średnie i większe pozbawione są nazw ulic, nie wspominając już o numerach budynków. Zobacz zresztą sam poniżej porównanie nazw i punktów POI dla Sieradza w mapach Google i Yandex (kliknij, by powiększyć).

Mapy Yandex w Polsce
Mapy Yandex w Polsce mają jeszcze sporo do nadrobienia

 

Tworzenie wizytówki Yandex dla firmy w Polsce

W ramach testowania rozwiązań Yandex dla lokalnych firm, postanowiłem utworzyć wizytówkę dla Hotelu dla Psów Eszi. W teorii proces wygląda następująco:

  1. Rejestrujesz firmę na stronie https://yandex.com/sprav
  2. Weryfikujesz ją przy pomocy połączenia telefonicznego.
  3. Uzupełniasz treścią.

 

I gotowe. Sęk w tym, że teoria nie zawsze pokrywa się z praktyką. Tu się nie pokryła 🙂 Po zgłoszeniu firmy i podaniu numeru telefonu pojawił się problem. W środku numeru telefonu, system automatycznie wstawił numer kierunkowy na woj. łódzkie (42). Skutek – nie można było zweryfikować takiej wizytówki przy użyciu połączenia telefonicznego. Przy użyciu kartki pocztowej, jak ma to miejsce w Google, również nie było to możliwe, ponieważ takiej opcji, przynajmniej dla Polski, system nie zaoferował.

 

Wizytówkę firmy utworzyłem zatem poprzez zgłoszenie brakującego miejsca na mapie. Następnie zweryfikowałem ją w podobny sposób, jak robi się to na wizytówkach Google. Czyli przycisk w rodzaju “zgłoś prawo do tej firmy”. Tym razem system już nie namieszał w numerze telefonu. I można było wizytówkę zweryfikować. Oto ona (link do map Yandex https://yandex.com/maps/-/CBuWV8qIWD):

 

Wnioski na temat wizytówek Yandex w Polsce

Cały system sterowania wizytówkami jest w języku rosyjskim i angielskim, z czego ja wykorzystywałem ten drugi język. W panelu pojawiają się czasami zwroty pisane w cyrylicy. Całość jest czytelna i prosta w obsłudze. Jeśli korzystałeś już z panelu Google Moja Firma to nie będziesz mieć żadnych problemów z Yandex Directory. Zdjęcia dodane do wizytówki przechodzą ręczną moderację, która może potrwać do 7 dni.

Wizytówek Yandex w Polsce jest jeszcze nie wiele. A takich, które są zweryfikowane spotkałem garstkę. Wiele lokalizacji jest automatycznie utworzona z innych baz i spisów firm.

 

Jakie firmy powinny wykorzystać wizytówki Yandex?

Jeśli prowadzisz firmę w Rosji lub innym kraju obsługiwanym przez Yandex to bez dwóch zdań warto skorzystać wizytówek w mapach Yandex. Również wtedy, gdy prowadzisz firmę w Polsce i masz kontrahentów/klientów ze wschodu z którymi spotykasz się w siedzibie Twojej firmy. Jeśli z kolei prowadzisz firmę skierowaną typowo do polskiego klienta – wizytówka Yandex będzie zbyteczna. Skoncentruj się na wizytówce w Google oraz innych serwisach na które trafiają Twoi obecni i przyszli klienci.    

Książka - Wizytówka Google - autor Seweryn Pietrucha

Jest już dostępna moja książka Wizytówka Google. Kompletny poradnik, jak utworzyć, skonfigurować i wypozycjonować lokalizację Google Moja Firma. Na 460 stronach pokazuję w czytelny i przystępny sposób, jak zarządzać lokalizacjami Google i pozyskiwać dzięki nim klientów.

Obowiązkowa pozycja dla właścicieli firm oraz marketerów internetowych.


Photo by Bangkit Ristant on Unsplash

 

About Seweryn Pietrucha

Na co dzień pomaga lokalnym Firmom pozyskiwać klientów z Internetu. Tworzy strategie oraz kampanie marketingowe. Zarówno dla biznesów posiadających pojedynczą lokalizację jak i firm wielodziałowych.

Sprawdź również

Zamknięcie usługi Google+

Koniec Google+. Google zamyka usługę. Wskazówki dla firm.

Stało się. To, co wielu przeczuwało od kilku lat, oficjalnie potwierdził Google 8 października 2018 …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *