3 Powody dlaczego Twojej Firmy nie widać w Mapach Google. Gotowe rozwiązania

Wizytówka Google Moja Firma - wyświetlanie - grafika

Średnio co kilka dni otrzymuję jedno i to samo pytanie. Ba, nawet codziennie ktoś o to pyta – dlaczego mojej firmy nie widać w Mapach Google, pomimo, że kiedyś tam była? Powodów i przyczyn jest kilka. Niektóre związane są z samym ekosystemem Map Google. Inne, dotyczą sposobu w jaki odbywa się poszukiwanie firmy w Mapach Google. Poniżej opisuję najczęstsze scenariusze braku firmy w googlowych Mapach. Naturalnie, jak zawsze, podaję gotowe rozwiązania. Gotowy? Zaczynamy!

 

3 Powody dla których firmy nie widać w Mapach Google + rozwiązania

 

#1 Brak wizytówki

Wizytówka Google Moja Firma - grafika

Brak lokalizacji, inaczej wizytówki, w Mapach Google to najbardziej prozaiczny powód. Wizytówkę należy zarejestrować w panelu Google Moja Firma, a następnie ją zweryfikować. Tylko zweryfikowane lokalizacje są wiarygodne dla algorytmów Google.

Jeśli jesteś przekonany, że wcześniej widziałeś swoją firmę w Mapach Google, a teraz jej nie ma, to istnieje ryzyko, że została usunięta. Mogła być niezweryfikowaną lokalizacją, a takie łatwiej zgłosić do usunięcia.

Rozwiązanie

Załóż wizytówkę swojej firmy w Mapach Google. Bardzo ważne – zweryfikuj tę wizytówkę. Uzupełnij do poziomu 100%. Dodawaj regularnie zdjęcia. Poproś Klientów o wystawienie opinii.

 

#2 Fraza, którą wpisałeś w wyszukiwarkę

Jest ogromna różnica, czy szukasz swojej firmy w Mapach Google po nazwie Twojej działalności, czy po konkurencyjnej frazie kluczowej.

Szukanie wizytówki po nazwie firmy

Dla przykładu. Wpisujesz w wyszukiwarce Google, jak i Mapach Google nazwę Twojej Firmy. Np: Hotel dla psów Eszi

W wyszukiwarce Google, po prawej stronie ekranu (na komputerze), pojawi się tzw. graf wiedzy Twojej firmy. Znajdują się w nim informacje z wizytówki Google.

Wizytówka firmy w wyszukiwarce Google - przykład

 

Analogicznie, wpisujesz tę samą nazwę biznesu w Mapach Google:

Wizytówka firmy w Mapach Google

 

Szukanie wizytówki po konkurencyjnej frazie

Wiele osób szuka swojej firmy w Mapach Google w ten właśnie sposób. Mianowicie wpisuje frazę kluczową wraz z miejscowością, a następnie szuka swojej firmy na wysokich pozycjach w rankingu Map Google.

Przykład

Wpisana fraza w Mapach Google: szklarz Warszawa

Uzyskane wyniki to kilkadziesiąt, a czasami kilkaset firm na liście:

Fraza lokalna w Mapach Google - przykład

 

Fraza po wpisaniu w wyszukiwarkę Google daje 3 najwyższe wyniki z rankingu z Map Google:

Fraza lokalna w wyszukiwarce Google - przykład

Jeśli nie prowadzisz na co dzień aktywnych działań wzmacniających pozycję Twojej strony internetowej oraz wizytówki Google, nie oczekuj że będziesz wysoko w rankingu. Na to trzeba zapracować. Twoja konkurencja również nie śpi. Podejmuje różne aktywności by być wyżej. To może spowodować, że miejsce Twoje wizytówki w rankingu będzie jeszcze niżej na konkurencyjne frazy.

Rozwiązanie

Jeśli szukasz Twojej firmy po jej nazwie, a nadal jej nie widać to może oznaczać, że:

a) nie ma wizytówki zarejestrowanej w Mapach Google (punkt pierwszy),

b) Twoja wizytówka posiada duplikat – Google nie wie, która wizytówka jest właściwą i nie wyświetla żadnej. Skontaktuj się z Google i usuń duplikat.

Jeśli szukasz natomiast Twojej firmy po frazie konkurencyjnej, to nie ma prostej recepty, aby szybko pojawić się na wysokich pozycjach. Czasami jest to w ogóle nie możliwe. Temat pozycjonowania firmy w Mapach Google jest złożony. W bardzo dużym skrócie, musisz zadbać o:

 • Optymalizację strony internetowej,
 • Optymalizację wizytówki Google,
 • Katalogi internetowe firm,
 • Opinie w Internecie

Wskazówki od samego Google, jak pojawić się wyżej: https://support.google.com/business/answer/7091?hl=pl

 

#3 Przeczesywanie Map Google

Bardzo specyficzny sposób poszukiwania firmy. Z reguły praktykowany tylko przez samych właścicieli firm i ich pracowników marketingu. Chodzi o sytuację, gdy osoba w pierwszej kolejności wchodzi w Mapy Google https://mapy.google.pl, a następnie przybliżając widok, szuka ikonki reprezentującej jego firmę w konkretnej lokalizacji. Nie wpisuje żadnego zapytania. Po prostu przesuwa i przybliża Mapę.

Ikona firmy w Mapach Google - Firmy nie widać w Mapach Google

W zależności od stopnia przybliżenia, jego firma może się pojawiać i znikać. Im bardziej oddalona mapa, tym więcej ikonek firm jest ukryte. Z prostego powodu. Jeśli wszystkie miałby się wyświetlić, Mapy Google przestałyby być czytelne. Istnieje również możliwość, że ikonka firmy w ogóle się nie pojawi, nawet przy maksymalnym przybliżeniu.

Istnieje bardzo wiele czynników, wpływających na wyświetlenie się ikonki Twojej firmy w Mapach Google przy założeniu, że nic nie wpisałeś w wyszukiwarkę. Najważniejsze z nich to:

 • Jakość i staż Twojej wizytówki Google,
 • Jakość i staż Twojej strony internetowej,
 • To czy jesteś zalogowany na konto Google,
 • Twoja lokalizacja,
 • Historia wyszukiwań w Google.

 

Rozwiązanie

Jako że taki sposób wyszukiwania firmy w Mapach Google (poprzez skanowanie) nie jest praktykowany przez typowego użytkownika, sugeruję w ogóle zignorować temat.

Standardowo, gdy ktoś czegoś szuka w Mapach Google, wpisuje albo frazę konkurencyjną albo nazwę firmy. No właśnie – wpisuje coś w wyszukiwarkę. Ponieważ zależy mu na czasie. Jak nam wszystkim z resztą :). Przeciętny użytkownik nie ma kilku, kilkunastu minut, aby poprzez przybliżanie i oddalanie Map, kliknąć w pojawiające się ikonki i sprawdzać co to za firmy. Zamiast tego wpisuje “pizza bemowo”, “mechanik sieradz” itd.

 

Podsumowanie

Powyższe powody niepojawiania się Twojej wizytówki w Google są tymi najczęściej występującymi. Ważne, aby zadbać nie tylko o pełne uzupełnienie wszystkich informacji w panelu Google Moja Firma wizytówki, ale również o prawidłową optymalizację Twojej strony internetowej. Kluczowe jest również posiadanie jednej oficjalnej wizytówki dla konkretnej lokalizacji. Każdy duplikat to potencjalny problem z wyświetlaniem się wizytówki.

Link do strony pomocy Google – Nie mogę znaleźć mojej firmy w Google

Masz pytanie? Napisz proszę w komentarzu.

Grafika

 

About Seweryn Pietrucha

Na co dzień pomaga lokalnym Firmom pozyskiwać klientów z Internetu. Tworzy strategie oraz kampanie marketingowe. Zarówno dla biznesów posiadających pojedynczą lokalizację jak i firm wielodziałowych.

Sprawdź również

Google wyświetla opinie na witrynach z Google Moja Firma

Na stronach internetowych utworzonych w panelu Google Moja Firma zaczęły pojawiać się opinie z wizytówek …

20 komentarzy

 1. Super wpis. Jakiś czas temu założyłam swoją pierwszą firmę. Chciałbym ją trochę wypromować, zwłaszcza wśród lokalnych odbiorców. Niestety nie było widać mojego punktu w mapach. Teraz już wiem, jak to naprawić. Dziękuję za pomoc i pozdrawiam 🙂

 2. Witam, mam taki problem, moja firma widnieje pod hasłem NAPEŁNIANIE BALONÓW HELEM WARSZAWA ale mi bardziej zależy aby była pod hasłem BALONY Z HELEM WARSZAWA, jak to zrobić? Próbuję od 3 miesięcy i nic 🙁

  • @Wojtek
   Dziękuję za pytanie. Nie da się w kilu zdaniach odpowiedzieć na to pytanie – temat pozycjonowania jest szeroki i czasami specyficzny dla danej branży. W dużym uproszczeniu i skrócie, na pozycjonowanie lokalne mają wpływ:

   • Strona internetowa (budowa i optymalizacja),
   • wizytówka Google (zgodność z wytycznymi Google, uzupełnienie, optymalizacja),
   • spójność w katalogach internetowych,
   • reputacja (opinie) o firmie w internecie.
 3. Witam, moja firma pojawia się w wynikach na mapach ale w okienku po prawej brakuje danych teleadresowych, mimo że dodałem je w panelu i zweryfikowałem firmę kodem. Co robić? Proszę o pomoc.

  • @robb
   Dziękuję za pytanie. Jeden z możliwych scenariuszy – istnieje druga wizytówka (duplikat), która wyświetla się w wynikach, zamiast tej zweryfikowanej. Proszę o kontakt mailowy z nazwą firmy, sprawdzę temat.

   Pozdrawiam,
   Seweryn

 4. Nie zgodzę się z punktem 3. Ja jak szukam domu wczasowego nad morzem to szukam poprzez przybliżenie mapy i skanowanie wyskakujących nazw. Dzięki temu znajduję miejsce pobytu tam gdzie chcę, a nie np. 2km od plaży.
  Byłbym bardzo rad gdyby moja ikonka też pojawiała się po zbliżeniu, a nie wcale – tylko dlatego że ma niską popularność.

  • @Nikt
   W Mapach Google, od pewnego czasu, lista firm w wynikach wyszukiwania zmienia się dynamicznie wraz z przesunięciem Mapy lub jej przybliżeniem. Naturalnie, każdy ma swoje preferencje do sposobu wyszukiwania. Większość użytkowników wykorzystuje tradycyjną metodę – czyli sprawdza wizytówki na liście, ponieważ może od razu rzucić okiem na rating na wizytówkach, zdjęcia oraz adresy.

   S.

 5. Dzień dobry,

  mam pytanie odnośnie lokalizacji firmy na Mapach Google. Firma wyświetla się w GPS na telefonach natomiast “gubi się”w GPS w samochodach. Czym może to być spowodowane?

  • @Joanna
   Dzień dobry,
   czy chodzi o aplikację Map Google w systemie multimedialnym samochodu? Jeśli tak, to system lokalizacji powinien działać identycznie, jak na telefonie. Proszę o opisać sytuację w której pojawia się problem.

   S.

 6. 1. Umieściłem na swojej stronie kilkadziesiąt haseł, które potencjalny klient może wpisać w wyszukiwarce. Czy to pomaga w pozycjonowaniu? Te hasła są pod zdjęciami na 1 stronie ale czcionka jest taka sama jak tło aby nie tworzyć galimatiasu :/ http://www.hdkam.pl

  2. Nazwa firmy i mail jest inny niż strony internetowej (adres strony bardziej chwytliwy). Czy maila też zmienić na @hdkam.pl bo może to pomóc w pozycjonowaniu?

  • @MultiTech
   Dziękuję za pytania.
   Ad. 1. Nie, to nie pomaga w pozycjonowaniu. Wręcz przeciwnie, takie praktyki są zakazane przez Google i niezgodne z jego wytycznymi. Strona może uzyskać przez to karę od Google za takie zabiegi, co będzie objawiać się bardzo niskimi pozycjami w wynikach wyszukiwania lub całkowitym wykluczeniem z indeksu Google.

   Ad. 2. Nazwa firmy powinna być identyczna na wizytówce, jak i na stronie internetowej (i tak naprawdę w każdym innym miejscu w internecie również). Adres mailowy nie jest widoczny na wizytówce Google, choć lepiej jeśli jest w domenie firmy, a nie na Gmailu – jest wówczas bardziej wiarygodny.

   Seweryn

 7. Dzięki za wpis. Otwiera oczy i porządkuje moją wiedzę. Pozycjonowanie w trakcie.

 8. RehaSENS Agata Czaja

  Witam,
  co ma Pan na myślli pisząc o optymalizacji strony internetowej? A czy jeśli mam ją tylko na Facebooku to się liczy?

  Pozdrawiam

  • @RehaSENS
   Chodzi m.in. o dane teleadresowe firmy, treść na stronie, optymalizację grafik, nagłówków i tytułów stron. Sama strona na Facebooku może być niewystarczająca, by przebić się z wizytówką w Mapach Google, gdy konkurencja jest liczna i mocna.

   Pozdrawiam
   S.

 9. Dziękuję za przydatne informacje. Biorę się do pracy 🙂

 10. Po jakim czasie od weryfikacji wizytówka pojawia się w wynikach? Akurat miałam to szczęście, że weryfikację miałam poprzez SMS, o ile to ma znaczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *