Dodatkowe adresy url w Google Moja Firma – Wizyta, rezerwacja, menu oraz zamówienie oczekujące

Dodatkowe linki na wizytówce Google

Zmian i nowości na wizytówkach Google ciąg dalszy. W tym tygodniu Google wprowadził możliwość zamieszczenia opcjonalnych adresów www w panelu zarządzającym wizytówką firmy – Google Moja Firma. W zależności od ustawionej kategorii (branży), właściciel firmy może uzupełnić swoją wizytówkę o dodatkowe adresy url (stron internetowych): url wizyty, url menu, url rejestracji oraz url zamówienia oczekującego. Do czego wykorzystać nową funkcję? Odpowiedź w artykule poniżej.

 

Dodatkowe adresy url zależne od kategorii

Opcjonalne linki nie pojawiają się na wszystkich wizytówkach. Niektóre branże mają większą liczbę dostępnych linków, aniżeli inne. Restauracje są właśnie tym rodzajem biznesu, który posiada aż 4 dostępne łącza:

  • standardowy link do strony internetowej,
  • url menu (obecny na wizytówkach już od pewnego czasu),
  • url rezerwacji,
  • url zamówienia oczekującego
Dodatkowe adresy url na wizytówce Google
Dodatkowe adresy url na wizytówce Google restauracji

 

Dla firm spoza branży gastronomicznej, dostępny jest jeden dodatkowy adres url – wizyta:

Url wizyty na wizytówce Google
Url wizyty na wizytówce firmy

 

Są też kategorie dla których dostępny jest tylko podstawowy adres url strony internetowej – bez dodatkowych opcji. Dotyczy to wszystkich wizytówek z branży hotelarskiej, jak i kilku innych kategorii (które jeszcze sprawdzam).

Przyjrzyjmy się bliżej zastosowaniu poszczególnych linków.

 

1. Strona internetowa

Podstawowy link do strony www firmy. Powinien kierować na stronę główną. Jeśli Twoja witryna internetowa posiada zainstalowany od niedawna certyfikat SSL upewnij się, że adres wskazuje wersję z certyfikatem. Czyli zaczynającą się od https.

 

2. Menu

Pole z linkiem do menu przeznaczone jest dla restauracji. Pojawiało się już wcześniej. Jeśli prowadzisz restaurację i posiadasz na swojej stronie podstronę z menu, dodaj link do tego właśnie pola na wizytówce Google. Przykład linku: www.restauracjaxyz.pl/menu

 

3. Rezerwacja

To również opcja dostępna tylko na wizytówkach restauracji. Adres powinien kierować do strony umożliwiającej dokonanie rezerwacji stolika.

 

4. Zamówienie oczekujące

W oryginalnej wersji angielskiej “order ahead”. Link powinien prowadzić do podstrony umożliwiającej zamówienie jedzenia wcześniej, przed przybyciem do lokalu.

 

5. Wizyta

Ta opcja pojawia się na wielu wizytówkach tradycyjnych firm (które nie są restauracjami) i powinna zawierać link do podstrony umożliwiającej umówienie spotkania. Google jeszcze się nie wypowiedział, czy można wstawić tutaj zwykły link do zakładki kontakt ze strony internetowej.

 

Podsumowanie

Google nie zasypuje gruszek w popiele jeśli idzie o nowości i usprawnienia panelu Moja Firma. Niedawno pojawiły się Wpisy, a wcześniej kreator strony www. Teraz dodatkowe adresy url. Zdecydowanie Google wziął sobie (w końcu) lokalne firmy do serca, co widzimy po powiększającej się liście nowości na wizytówkach oraz w samych Mapach Google. Czuję, że to jednak dopiero początek lokalnych rewolucji po stronie Google.

 

Grafika: Flaticon

 

About Seweryn Pietrucha

Na co dzień pomaga lokalnym Firmom pozyskiwać klientów z Internetu. Tworzy strategie oraz kampanie marketingowe. Zarówno dla biznesów posiadających pojedynczą lokalizację jak i firm wielodziałowych.

Sprawdź również

Dodawanie nowego użytkownika do wizytówki firmy w Google

Jak nadać uprawnienia menedżera wizytówki Google? – Poradnik

[Aktualizacja artykułu z 2016 roku] Z tego poradnika dowiesz się, jak w ciągu 1 minuty …

2 komentarze

  1. Dziękuję za informację. Nowe adresy już dodane na wizytówkach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *