Jak wykorzystać YouTube w pozycjonowaniu firmy w Mapach Google? Poradnik krok po kroku

YouTube w pozycjonowaniu lokalnym

Lokalna firma, jak np. salon samochodowy, posiada jedną, charakterystyczną cechę. Daje ona jej zresztą jednocześnie przewagę w Internecie. O co chodzi? W dużym skrócie – o elastyczność. Elastyczność w tym, by stworzyć nowe materiały wideo promujące firmę, jej usługi i produkty. Jeśli posiadasz nawet jeden taki klip filmowy, wykorzystaj go również do podniesienia pozycji Twojej firmy w Mapach Google. Poniżej poradnik krok po kroku, jak to zrobić. Dodatkowo opisuję, jak stworzyć wideo bez kręcenia filmu. Zapraszam do czytania i wdrażania w swojej firmie.

 

YouTube to też wyszukiwarka

Dlaczego mam zamieścić film na YouTubie, a nie np. Vimeo? – zapytasz. Już odpowiadam. YouTube to druga największa wyszukiwarka na świecie zaraz po Google. Wiesz jednak, co jest jednak najciekawsze? YouTube należy do Google! Oznacza to, że wszystko, co zamieszczasz w formie wideo na YouTubie oraz witryny w Internecie jest czytane, indeksowane i zapamiętywane w bazach tej samej firmy – Google. Na pewno spotkałeś się z sytuacją, gdzie po wpisaniu zapytania do wyszukiwarki Google, wyświetliły Ci się również wyniki z YouTube’a. Przykład poniżej:

Film w wyszukiwarce Google

 

Oprócz korzyści z pozycjonowania filmów w wyszukiwarce Google, są również inne benefity. Materiał wideo powinien być przede wszystkim wartościowy dla Twoich widzów. Jeśli spełnisz ten podstawowy warunek, posiadasz niesamowitą możliwość dotarcia do nowych klientów Twojej lokalnej firmy. Dodatkowo, przypominasz się obecnym klientom. Podsumowując, dwie (a nawet trzy) pieczenie na jednym palenisku.

Ciekawostka. Różne rodzaju prognozy wskazują, że w przyszłości ponad 80 procent ruchu w internecie będzie pochodzić z wideo. Jedno z opracowań znajdziesz tutaj:
http://www.cisco.com/c/en/us/solutions/collateral/service-provider/visual-networking-index-vni/complete-white-paper-c11-481360.html

 

1. Stwórz prosty filmik (np. ze zdjęć) na YouTube


Najprostszy sposób na stworzenie ruchomego obrazu to po prostu wykorzystanie grafik i fotografii (jak na filmie powyżej). Jeśli posiadasz zdjęcia prezentujące Twoją firmę, usługi podczas realizacji lub sfinalizowane projekty to masz już tak naprawdę wszystko. Nie potrzebujesz dodatkowego oprogramowanie do tworzenia filmów, czy nawet muzyki. Wszystko to bowiem dostępne jest dla Ciebie w samym serwisie YouTube. Jeśli z kolei nie posiadasz fotografii, to cóż… zakasuj rękawy i do pracy 🙂 Zdjęcia powinny być dobrze naświetlone i prezentować Twoją firmę w pozytywny sposób. Obecne telefony komórkowe posiadają już naprawdę dobre aparaty – wykorzystaj ten fakt. Jeśli natomiast nie czujesz się na siłach by samemu robić zdjęcia, zaproś fotografa na sesję. Dalej postępuj według wskazówek poniżej.

 

A. Wejdź na stronę https://www.youtube.com/upload i zaloguj się na swoje konto Google (jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany).

B. Pod napisem Pokaz slajdów ze zdjęć kliknij Utwórz.

Pokaz slajdów - YouTube

 

C. Przejdź do zakładki Prześlij zdjęcia, kliknij i Wybierz zdjęcia z komputera.

Dodaj zdjęcia - YouTube

 

D. Po wybraniu i załadowaniu grafik z Twojego komputera, kliknij Dalej.

dalej

 

E. Następnie dostosuj swój pokaz slajdów wybierając muzykę z listy po prawej stronie ekranu (możesz też skorzystać z wyszukiwarki pod listą utworów). Wybierz Czas wyświetlania slajdu, Efekt slajdów oraz Przejście. Na koniec kliknij Prześlij.
Pokaz slajdów na YT - ustawienia

 

2. Optymalizacja wideo na YouTube pod wyszukiwania lokalne

Film gotowy. To było proste, prawda? Teraz wystarczy odpowiednio zoptymalizować Twoje wideo, by maksymalnie wykorzystać potencjał, jaki daje YouTube.

A. Tytuł

Tytuł filmu Youtube
Zamieść w tytule, na samym jego początku. frazę kluczową na której najbardziej Ci zależy. Np. salon samochodowy audi łódź

Następnie dodaj nazwę Twojej firmy. Cały tytuł będzie wówczas brzmiał: salon samochodowy audi łódź – firma XYZ

 

B. Opis filmu

Opis filmu Youtube

W opisie dodaj kilka oryginalnych zdań opisujących co znajduje się na filmie. Ważne, aby te zdania nie pojawiały się w żadnym innym miejscu w internecie.

Dodaj również link do Twojej wizytówki w Mapach Google, o taki: https://goo.gl/maps/UmukVfhYJCM2

Podaj również link do Twojej strony internetowej. Pamiętaj, by na początku adresu dodać http:// (lub https:// jeśli Twoja strona jest szyfrowana certyfikatem SSL)
Link wyglądał będzie wówczas tak: http://www.eszi.pl
Jeśli twój film odnosi się do konkretnej usługi i na stronie internetowej posiadasz oddzielną, dedykowaną zakładkę, możesz dodać do niej również bezpośredni link. Np. http://www.firmaabc.pl/uslugi/usluga-nr-jeden

 

C. Tagi

Ttagi do filmu Youtube

Dodaj kilka, najbardziej opisujących Twój film tagów. Na przykład dla filmu prezentującego salon samochodów Audi w Łodzi tagi mogą wyglądać w ten sposób:
audi Łódź, salon, samochody audi, nazwa salonu

Nie przesadzaj z liczbą tagów.

 

D. Miniatura

Miniatura filmu YouTube

Zamieść również własną miniaturę do filmu. Taką, która będzie zachęcała do kliknięcia w film. Ta opcja jest dostępna, pod warunkiem, że zweryfikujesz swój kanał. Tutaj dowiesz się, jak to zrobić: https://support.google.com/youtube/answer/171664?hl=pl

 

E. Opublikuj film

Publikacja filmu na YT
Teraz zaznacz opcję Publiczny i kliknij Gotowe. Gratuluję! Twój film został właśnie zaprezentowany całemu światu 🙂

 

3. YouTube to nie wszystko

… ale bez YouTuba ciężko (parafrazując klasyka :)). Po opublikowaniu filmu, zamieść go również na Twojej stronie internetowej. W ten sposób bardziej powiążesz Twój kanał i film ze stroną internetową. Przy okazji zwiększysz zaangażowanie użytkowników Twojej firmowej strony www.

Oczywiście YouTube to nie jedyne miejsce, gdzie zaglądają Twoi obecni i potencjalni klienci (jak również sam Google). Filmy doskonale sprawdzą się na Twoim fanpage’u na Facebooku, czy chociażby firmowej stronie Linkedin. Pod kątem pozycjonowania również możesz wykorzystać inny serwis wideo, np. Vimeo.

 

Podsumowanie

Wideo to świetne narzędzie do promocji i pozycjonowania lokalnej firmy. Wykorzystaj to! Co więcej, siła i popularność ruchomego obrazu wchodzi na coraz to wyższy poziom. Odpowiednie zoptymalizowanie filmu na YouTube pomoże Ci również w lokalnym pozycjonowaniu firmy w Mapach Google. Promuj się zatem. Wszystko, czego potrzebujesz, jest dostępne za darmo.

 

About Seweryn Pietrucha

Na co dzień pomaga lokalnym Firmom pozyskiwać klientów z Internetu. Tworzy strategie oraz kampanie marketingowe. Zarówno dla biznesów posiadających pojedynczą lokalizację jak i firm wielodziałowych.

Sprawdź również

Jak wypozycjonować firmę lokalną w Google w 2018 roku? 5 niezawodnych wskazówek

Jak wypozycjonować firmę w Google? Proste pytanie na które nie ma prostej odpowiedzi. Dodatkowo, całość …

6 komentarzy

  1. Mam pytanie czy jak już dodam slajdy z wizerunkiem firmy lub produktem do pokazu i mam po prawej stronie dostępna muzykę, to czy mogę ją bez żadnego problemu wykorzystać w stworzonym filmie. Chodzi mi że to film promujący firmę, a więc to dzieło komercyjne i czy korzystanie w takim dziele z muzyki udostępnionej przez Youtube jest legalne ?

  2. Z tego co pamiętam Jutube miał jakieś ograniczenia związane z muzyka. Warunkiem było czy mamy zarobek na filmie. Jeżeli tak to musimy posiadać zgodę lub własność do utworu bo zbanują kanał 🙂 ale zaciekawiło mnie jak duzy wpływ ma Youtube na pozycjonowanie i jak to sie przekłada w liczbach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *