Cena wizytówki firmy w Google. Jak nie dać się oszukać?

Opłaty i koszty promowania firmy w Mapach Google - grafika wyróżniająca

 

Ten temat wraca niczym bumerang. Niemal codziennie dochodzą mnie słuchy, że do firmy dzwonił ktoś z ofertą wizytówki w Mapach Google. Z tego artykułu dowiesz się, ile kosztuje wizytówka firmy w Google. Uzyskasz informacje, kiedy nie należy płacić oraz za co i komu warto dać pieniądze, gdy mowa o wizytówce Twojej firmy w Google. Zapraszam.

 

Wizytówka Google – koszty

Usługa Google Moja Firma, zwana popularnie wizytówką firmy w Google, jest całkowicie bezpłatna. Google nie pobiera żadnych opłat za założenie, ani też utrzymywanie pinezki w Mapach Google. Informacja o tym, że usługa jest za darmo, znajduje się już w samej wyszukiwarce w tytule strony:

Zrzut ekranowy wyszukiwarki Google - link do Google Moja Firma

Marketingiem lokalnym w Internecie zajmuję się na co dzień. Otrzymuję dość często propozycje telefoniczne z ofertą z mojej branży. Ponad rok temu odebrałem telefon. Numeru nie znałem. Po drugiej stronie głos oferował mi założenie i promowanie wizytówki mojej firmy przez dwa lata. Za kwotę 300 zł…! Pytanie numer jeden, które mi się nasuwa. Z kategorii logicznych. Czy chciałbyś promować i pracować w Internecie nad marką danej firmy przez 24 miesiące za 300 zł? Netto czy brutto, bez znaczenia. Oczywiście, że nie! W ten sposób, niestety, działają niektóre firmy. Wprowadzają w błąd już na samym początku. Informują, że dzwonią z Google. Turbo wskazówka – jeśli chcesz mieć pewność, że osoba, która podaje się za pracownika Google, rzeczywiście nim jest, poproś aby wysłała Ci wiadomość e-mail z konta firmowego. Takiego, które kończy się na @google.com lub @google.pl. Jeśli nie jest pracownikiem Google, nie jest w stanie wysłać takiej wiadomości. I tego nie zrobi.

Po drugie, nieuczciwe osoby deklarują, że trzeba zapłacić, aby pojawić się w Mapach Google. Tych, którzy posiadają swoją lokalizację w Google od dłuższego czasu, straszą, że kończy się okres “promocji” lub darmowego okresu i należy zapłacić. Jeśli nie, firma zniknie raz i na zawsze z Map Google. A to kłamstwo. Wizytówka jest bezpłatna. Nie ma opłat za przedłużenie ważności wizytówki lub jest utrzymanie. Osoby wprowadzone w błąd, przyzwyczajone do corocznych opłat za domenę i serwer swojej firmy, czasami, niestety płacą.

 

Działania płatne

Sama wizytówka, jak wspomniałem przed chwilą, jest darmowa. Istnieje natomiast szereg usług i działań dodatkowych, które prowadzone są za opłatą. Potraktuj wizytówkę Google, jak ulice miasta. Są darmowe – nie płacisz za przejazd po nich. Pieniądze są już potrzebne, gdy chcesz kupić samochód, a wcześniej nauczyć się jeździć idąc na kurs prawa jazdy. Tak samo jest z wizytówką Google. Jakie zatem masz możliwości szerszego wykorzystania lokalizacji w Google?

 

Współpraca z Google – kampanie Google AdWords

Wiele firm lokalnych prowadzi działania w Internecie, które mają za zadanie sprowadzić ruch na ich stronę internetową. W rezultacie – przyprowadzić klientów. Płatne linki sponsorowane w wyszukiwarce Google, czyli tzw. kampanie Google AdWords pozwalają znaleźć się na wysokich pozycjach po wybranych słowach kluczowych. Np. wpisujesz w wyszukiwarkę Google frazę hotel łódź i widzisz wyróżnione na zielono płatne linki:

Przykład linków sponsorowanych Google AdWords

 

Kilka miesięcy temu Google wprowadził możliwość wyświetlania się takich linków również w Mapach Google. Z jedną różnicą, są oznaczone na fioletowo (dzisiaj). Przykład poniżej po wpisaniu frazy wypożyczalnia samochodów warszawa:

Przykład linków sponsorowanych Google AdWords w Google Maps

Aby znaleźć się w linkach sponsorowanych w Mapach Google, należy mieć uruchomioną kampanię Google AdWords wraz z opcją rozszerzeń lokalizacji. Więcej o łączeniu wizytówki z Adwords w samej pomocy Google: https://support.google.com/adwords/answer/2404182?hl=pl.

 

Współpraca z niezależnymi konsultantami i agencjami marketingowymi

Firmy często zlecają działania promocyjne w Internecie na zewnątrz. Dotyczy to np. stworzenie strony internetowej, prowadzenie kanałów w sieciach społecznościowych (Facebook, Linkedin, itd.), kampanii Google AdWords czy właśnie zadania związane z wizytówką firmy w Mapach Google. Najczęściej należą do nich: założenie i skonfigurowanie wizytówki, uzupełnienie i prowadzenie (dodawanie zdjęć, publikowanie postów na stronie Google+), czy choćby pozycjonowanie w Mapach Google. W trudniejszych przypadkach usuwanie duplikatów. Firmy delegują te zadania innym. Za opłatą. Najważniejsze jednak, aby miały pełną informację na temat prowadzonych czynności i posiadały godnego zaufania partnera biznesowego.

Firma Google, całkiem niedawno, stworzyła swego rodzaju kodeks dla właścicieli firm. Opisuje on warunki współpracy z firmami zewnętrznymi. Takimi, które oferują usługi powiązane z Google Moja Firma. Wytyczne Google jasno precyzują, z kim warto współpracować i na co zwracać baczną uwagę. Opis dostępny jest na oficjalnej stronie pomocy Google pod linkiem: https://support.google.com/business/answer/7163406?hl=pl&ref_topic=4540086

 

Wirtualny spacer Google po firmie

To kolejny przykład płatnej usługi związanej z wizytówką firmy w Mapach Google. Właściciele firm mogą zaprosić do swojego lokalu rekomendowanego fotografa Google, który wykona profesjonalne zdjęcia panoramiczne obiektu. Następnie stworzy z nich wirtualny spacer w technologii Street View, który zostanie oficjalnie połączony z wizytówką firmy w Mapach Google. Przykład wirtualnej prezentacji:

 

Podsumowanie

Pamiętaj, że wizytówka firmy w Mapach Google jest darmowa. Google nigdy nie żąda opłat za jej założenie lub utrzymywanie. Firmy zewnętrze natomiast, oferujące usługi związane z wizytówką Google, mogą pobierać opłaty za realizowane działania – kampania Google Adwords (rozszerzenia lokalne), konfigurowanie, prowadzenie i pozycjonowanie wizytówki, prowadzenie kanału Google+ firmy. Podstawą przy współpracy jest zawsze zaufanie. Domagaj się listy działań, jakie będą realizowane w ramach opłaty. Jeśli masz wątpliwości, co do wiarygodności dostawcy, nie wchodź we współpracę. Nigdy.

Książka - Wizytówka Google - autor Seweryn Pietrucha

Jest już dostępna moja książka Wizytówka Google. Kompletny poradnik, jak utworzyć, skonfigurować i wypozycjonować lokalizację Google Moja Firma. Na 460 stronach pokazuję w czytelny i przystępny sposób, jak zarządzać lokalizacjami Google i pozyskiwać dzięki nim klientów.

Obowiązkowa pozycja dla właścicieli firm oraz marketerów internetowych.


Grafika Freepik

 

About Seweryn Pietrucha

Na co dzień pomaga lokalnym Firmom pozyskiwać klientów z Internetu. Tworzy strategie oraz kampanie marketingowe. Zarówno dla biznesów posiadających pojedynczą lokalizację jak i firm wielodziałowych.

Sprawdź również

Dodawanie nowego użytkownika do wizytówki firmy w Google

Jak nadać uprawnienia menedżera wizytówki Google? – Poradnik

[Aktualizacja artykułu z 2016 roku] Z tego poradnika dowiesz się, jak w ciągu 1 minuty …

26 komentarzy

 1. Bardzo ciekawy i przydatny wpis. Niedawno otworzyłem swoją pierwszą firmę i właśnie zastanawiam się nad wypromowaniem jej w internecie. Niestety nie mam w tym zbyt dużego doświadczenia także Twój artykuł bardzo mi w tej kwestii pomógł. Czekam na więcej wpisów. Dziękuję i pozdrawiam.

 2. Poniżej numer telefonu, z którego dzwoni przykładowa firma. +42-203-25-98. Pan w słuchawce twierdzi, że jest limit 7.000 wyświetleń i dzwoni z google. Po pytaniu a gdzie jest tak napisane, Pan mówi – “no ja tak mówię, to chyba logiczne, że jak jestem z google to wiem” po dodatkowym pytaniu: “skoro Pan o tym wie, to proszę o wskazanie, gdzie w warunkach jest informacja o limicie” – Pan rozłączył się…..

  • @Przemek
   Dzięki za podzielenie się historią – dobrze zadane pytania. Niestety część firm (mam nadzieję, że jest ich niewiele) działa w taki nieuczciwy sposób – co przekłada się później niejednokrotnie na postrzeganie całej branży marketingu internetowego.

   Do właściciela firmy z mojej rodziny też zadzwonił kiedyś człowiek z podobną ofertą – byłem akurat w tamtym momencie w firmie. Pan oferował zamknięcie już utworzonej i dobrze funkcjonującej wizytówki i wykupienie u niego nowej. Po zadaniu kilku szczegółowych pytań Pan się rozłączył.

   Świadomość właścicieli lokalnych firm (powoli) rośnie w odniesieniu do produktów i usług Google. Mam nadzieję, że między innymi dzięki takim artykułom jak ten powyżej.

   Pozdrawiam,
   Seweryn

 3. A ile kosztuje miesięcznie prowadzenie wizytówki w GMF? Bo wpis o cenniku choć żadnej ceny nie znalazłem… rozumiem że cena ustalana jest w zależności od zamożności klienta ;/
  a druga sprawa czy w GMF można skutecznie promować coś co można sprzedawać na cały kraj/świat?

  • @ActivREC
   Nie znalazłeś ceny, ponieważ wizytówka jest bezpłatna 🙂 Opłatę może pobierać agencja lub specjalista w porozumieniu z klientem za określone działania (np. dodawanie wpisów i zdjęć, odpowiadanie na opinie itd.).
   Jeśli chodzi o promowanie produktu/usługi na cały kraj – wizytówka ma za zadanie przede wszystkim docierać do klientów z okolicy/miasta w którym została oznaczona. Można natomiast dodać np. produkty i usługi do wizytówki, które wyświetlą się na niej, gdy użytkownik wpisze nazwę firmy w wyszukiwarkę (i jest z innego miasta). Polecam artykuł https://www.pierwszynamapie.pl/produkty-beta-na-wizytowkach-google-nowa-funkcja-w-panelu-moja-firma/

   S.

 4. Czyli jak tworzę wizytówkę Google to automatycznie jest w mapach Google, tak?

  • @Diana
   Po utworzeniu nowej lokalizacji w panelu Google Moja Firma (czyli wizytówki Google) należy ją zweryfikować. Dopiero po weryfikacji wizytówka będzie widoczna w wyszukiwarce i Mapach Google.

   S.

 5. Witam, a jak wygląda sprawa z pozycjonowaniem fanpage na fb w wyszukiwarce google?Dodam , że aktualnie wyszukiwarka kompeletnie nie znajduje konta

  • @marcin
   Jest to trudniejsze, niż pozycjonowanie wizytówki Google, czy standardowej strony internetowej (Google i Facebook rywalizują ze sobą i nie mają interesu w tym, żeby promować treści z platform konkurencji). Jeśli chodzi o pozycjonowanie fanpage’a na Facebooku sugeruję wpisać w Google “pozycjonowanie fanpage w google” i prześledzić wskazówki na stronach specjalizujących się w tym temacie.

   S.

 6. Witam, założyłem tą wizytówkę i zapłaciłem im te pieniądze kiedy przyszła faktura od kuriera nie wiedząc, że jest to oszustwo czy można odzyskać te pieniądze?

 7. Witam,
  dziękuje za wpis. Własnie miałam telefon, że moja wizytówka osiągnęła limit 10 000 wyświetleń i jeśli nie zapłacę 349 zł brutto (na 3 lata) lub 399 (na 5 lat) wizytówka zostanie usunięta. Poprosiłam o ofertę na maila, więc zobaczymy co dalej. Pozdrawiam

 8. klient firmy "X"

  Mam pytanie czy jak już rozpocząłem współpracę z taką firma”x” która wystawia faktury za” nic ” 350 zł/rok można zakończyć współpracę odzyskując kontrolę nad moją wizytówką . Praktycznie ja im podałem kod google a oni występują jako właściciel wizytówki i tylko oni mogą ją modyfikować.

 9. Dzień dobry,
  u mnie sytuacja jest trochę podobna jak powyżej. Otóż otrzymałem ofertę wypromowania wizytówki przez 2 lata za kwotę 1900zł. Firma zagwarantowała, że jeśli 10 podanych przeze mnie fraz nie będzie na pierwszych 3 pozycjach w wyszukiwarce google to bez względu na to kiedy jeśli zaistnieje taka sytuacja, że spadniemy o oczko niżej to zwrócą nam pieniądze. Dali sobie czas na wypromowanie tych fraz do 3 miesięcy. Ok pomyślałem 80zł na miesiąc to nie tak dużo. Podpisaliśmy umowę przyjechał kurier skasował kwotę i… 3 miesiące minęły jesteśmy praktycznie bez kontaktu telefonicznego i mailowego. Oczywiście wypromowanej wizytówki jak nie było tak nie ma. To się nazywa biznes po polsku… bo zadowolony nie jestem.. Daję im jeszcze chwilę i kieruję sprawę na inny tory, choć szczerze wątpię czy gra warta świeczki.. Napisałem tą wiadomość aby przestrzec innych przed taki procederem aby inni nie dali się nabić w butelkę!

 10. Do mnie ciągle wydzwaniają z wizytówkami. Firmę założyłem 1 września 2019 roku i podobno wyraziłem zgodę na utworzenie wizytówki i miałem 6 miesięcy okresu próbnego. Po 6-ciu miesiącach powinienem zrezygnować, jak nie chcę płacić za wizytówkę w internecie. A dzwonili raz po roku, a teraz po 1,5 roku czasu.. 😀 I straszą, że przyjedzie kurier z fakturą do zapłaty.. Od kiedy to kurier przyjeżdża z fakturą do zapłaty??? Teraz szukają innego sposobu. Dzwoni do mnie… “Ochrona konsumenta”. No ręce już opadają. Proponują mi usługi prawnicze do pozbycia się wszelkich reklam i wizytówek w internecie, by już nikt do mnie nie dzwonił z wizytówkami. Dziś dostałem taki telefon. Koleś mi chciał wcisnąć kit, że zamawiałem taki telefon do konsultacji i że jestem zainteresowany ich propozycją. xD
  Szkoda, że nie ma na nich żadnego sposobu

 11. Trzeba uważać i najlepiej najpierw samemu poszukać informacji na ten temat. Dobrze, że sprawa została opisana na blogu. Pewnie udało się ochronić jakieś osoby przed oszustwem. Mi osobiście nikt nie dzwonił, a chętnie bym sobie z nimi porozmawiał.

 12. Miałem telefon Pan mówi ze jest z google i ze konczy mi sie okres wizytowki mojej firmy i trzeba zapłacic ponad 300 zł 🙂 oszuści nie dajcie sie nabrać !

 13. DZIŚ TJ 12-08-2021 ZADZWONIŁA PANI ŻE POSIADA WIZYTÓWKĘ OD 2013 ROKU NA GOOGLE I MUSZĘ ZAPŁACIĆ ZA JEJ USUNIĘCI 319 ZŁ LUB OK.350ZŁ ŻEBY POZOSTAŁA , SAM NIEWIEDZIAŁEM ŻE POSIADAM TAKĄ WIZYTÓWKĘ W GOOGLE

 14. Wooow takiego wpisu potrzebowałam, jest bardzo pomocny, do mojego męża też wydzwaniali z informacją o konieczności zapłaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *