Jak zbudować autorytet wizytówki Google Moja Firma? 14 kroków do sukcesu

Wzmacnianie i budowanie autorytetu wizytówki Google Moja Firma - grafika na okładkę

Z wizytówką Twojej Firmy jest jak z wpływowymi osobami z konkretnej branży. Aby było ich widać, muszą posiadać autorytet. Nie inaczej jest lokalizacją firmy w Mapach Google. Autorytet jest niezbędny, aby nie tylko poprawnie się wyświetlać w wyszukiwarce Google. Jest konieczny, jeśli chcesz zajmować wysokie pozycje w rankingu po wprowadzeniu w wyszukiwarkę Google konkurencyjnych fraz kluczowych. Co zatem składa się na autorytet wizytówki Google i jak go (z)budować? Odpowiedzi na te pytania poniżej.

 

1. Zweryfikuj Twoją firmę w Mapach Google


google-moja-firma-ikonaTo jeden z głównych grzechów, jaki popełniają właściciele firm. Posiadają lokalizacje swojego biznesu w największej wyszukiwarce internetowej świata. W Google. Co z tego, jeśli nie mają do niej dostępu! I nie mogą edytować w szybki i łatwy sposób danych, które się wyświetlają na wizytówce ich firmy?!

Zweryfikuj swoją firmę – poproś o kod weryfikacyjny, poczekaj ok. 2 tygodni na kartkę pocztową od Google, a następnie wpisz w panelu Google Moja Firma otrzymany kod. Jeśli nie masz do tego głowy i czasu, poproś kogoś lub mnie 🙂 o pomoc. Pamiętaj, że osoba która weryfikuje dla Ciebie wizytówkę firmy, powinna przekazać Ci jej własność. Czyli na koniec całej operacji, Ty powinieneś być jej właścicielem.

Po zweryfikowaniu lokalizacji w Google, masz możliwość edycji danych teleadresowych, pozycji na Mapie, oraz zdjęć przypisanych do wizytówki. Jednym słowem, jesteś Panem i Władcą swojej firmy w Google 🙂 Zweryfikuj swoją firmę – teraz!

 

2. Usuń duplikaty wizytówki

Duplikaty wizytówek Google
Jeśli posiadasz więcej niż jedną wizytówkę firmy w tej samej lokalizacji, to nie jest to dobra sytuacja. Duplikat powoduje zaburzenia w przepływie informacji. Google ma wówczas trudności z określeniem, która z wizytówek jest to jedną i jedyną. Klienci również. Jeśli na wizytówce oficjalnej i jej duplikacie widnieją różne dane, np. adresy, to robi się na prawdę ciekawie. Skąd mam wiedzieć, który adres jest tym prawidłowym? Usuń wszystkie duplikaty wizytówki – wykorzystaj informacje z tego artykułu
.

 

 

3. Wpisz prawidłową nazwę firmy

Niby banał, ale czasami jest to jeden z większych problemów, jaki obserwuję. Jak oficjalnie nazywa się Twoja firma? Jeśli posiadasz dwie nazwy – np. jedną urzędową, wpisaną do KRS-u lub CEiDG, a drugą, którą posługujesz się w przekazach marketingowych, wpisz tę drugą na wizytówce. Nazwę urzędową ustaw, jako oficjalną, na wizytówce firmy w narzędziu Kreatora Map Google.  Jeśli od samego początku na wizytówce widniała nazwa urzędowa, ustaw w Map Makerze nazwę marketingową.

Proszę Cię tylko o jedno – nie spamuj nazwy! Nazwa na wizytówce typu “Autoholowanie Warszawa, Laweta Warszawa, Holowanie samochodów Warszawa” to nie jest dobra nazwa firmy. Ba! To w ogóle nie jest nazwa firmy! To poupychane kolanem słowa kluczowe. Tak nie buduje się autorytetu wizytówki Google. Ani marki. Wpisz Twoją prawdziwą nazwę firmy. W życiu i w Google liczy się spójność. To za nią będziesz nagrodzony. Nieprawdziwa nazwa firmy może zostać przywrócona do realnej postaci w ciągu 5 minut przez pracownika Google lub innego użytkownika Map Google. Działaj zgodnie z zasadami. Spamowanie prędzej czy później przestaje działać. Z reguły prędzej, ponieważ Google dość szybko wyłapuje masowe działania manipulujące.

 

4. Uzupełnij dane teleadresowe

Dane kontatkowe na wizytówce Google - zrzut ekranu

Podstawowe informacje, takie jak nazwa ulicy, kod pocztowy oraz numer telefonu są z reguły uzupełniane przez właścicieli firm oraz ich pracowników. Sprawdź, czy po wpisaniu adresu, znacznik jest we właściwym miejscu. Nie chcesz, aby Twoi Klienci obchodzili niepotrzebnie cały budynek tylko po to, aby znaleźć się po jego niewłaściwej stronie. Jeśli masz do wyboru – wpisać numer stacjonarny, jako ten oficjalny, albo numer komórkowy – wybierz stacjonarny. Cieszy się on większym zaufaniem Klientów oraz algorytmów Google. Pamiętaj też o wprowadzeniu adresu strony www Twojego interesu!

 

5. Ustaw odpowiednie Kategorie

Kategorie na Twojej wizytówce określają, czym jest Twój biznes. Np. Warsztat samochodowy. Są bardzo istotne. Nie mówią natomiast, czym się zajmuje Twoja firma, np. “Naprawa samochodów”. Jako kategorię główną (podstawową), ustaw, z dostępnej listy, tę która najbardziej określa zakres usług Twojej działalności. W kategoriach dodatkowych możesz zamieścić produkty i usługi drugiej wagi. Nie zamieszczaj więcej niż 3-4 kategorie (chyba, że na prawdę wszystkie mają zastosowanie w Twojej działalności). Mniej znaczy więcej.

 

6. Dodaj zdjęcia

Tutaj masz duże pole do popisu. Na wizytówce firmy, Google umożliwia dodanie fotografii w kilku kategoriach, m.in. zdjęcia z zewnątrz, z wewnątrz, zdjęcia pracowników, zdjęcie profilowe, logotyp. itd. Do każdej z tych sekcji załącz minimum 3 dobrej jakości fotografie. Im więcej zamieścisz materiałów, tym lepiej. Zdjęcia dodajesz głównie dla Twoich przyszłych Klientów, w mniejszym stopniu dla Google. To one przedstawiają Twoją firmę. Na ich podstawie, oglądający wyrobią sobie o Tobie zdanie. Zresztą dotyczy to również Twojej strony internetowej i wszystkiego, co zamieszczasz w Internecie, a co związane jest z Twoim biznesem. W przypadku branż mocno wizualnych, np. fotografów, hoteli, restauracji, projektantów wnętrz, zdjęcia i grafiki mogą być tym, co sprzeda ich usługi. Pokaż siebie i swoje produkty z jak najlepszej strony.

 

7. Dodaj godziny otwarcia

Wizytówka Google ma za zadanie przede wszystkim dostarczać wartościowych informacji. Pamiętaj, aby podać godziny (jak i dni) w jakich operuje Twoja firma. Niektóre z badań wskazują, że nawet 40% potencjalnych Klientów szuka na początku informacji o godzinach otwarcia firmy. To jasne, jak lipcowe słońce. Jako potencjalny Klient, chcę mieć pewność, że po przejechaniu połowy miasta, zastanę firmę otwartą. Zadbaj o informację o czasie, w którym obsługujesz Klientów.

 

8. Zamieść Mapkę Google na stronie www

Ale zrób to prawidłowo. Wstaw na stronę internetową Twojego biznesu (najczęściej do zakładki Kontakt) mapę Google z wizytówki firmy. W ten sposób tworzysz nowe silne połączenie na linii strona www – lokalizacja w Google. Wskazówki, jak to zrobić, znajdziesz tutaj.

 

9. Zbierz solidne opinie od Klientów

opinie google pierwszy na mapie

Reputacja to to, co mówią o nas inni, gdy nie ma nas w pobliżu. Tak oto rzecze definicja. W dzisiejszych czasach liczy się nie tylko to, czy Cię widać (jako firmę). Ważne jest, w niemniejszym stopniu, to czy można Ci zaufać? Twoja strona internetowa to nie jedyne źródło budowania reputacji o firmie. Mało tego, Klienci doskonale wiedzą, że na swojej stronie internetowej zamieścisz tyko wybrane treści. Oni chcą poznać szerszy obraz. Szukają opinii o Tobie w różnych miejscach. Ze względu na bardzo dużą widoczność wizytówki Google Twojej firmy, powinieneś zadbać w pierwszej kolejności o opinie właśnie w Mapach Google.

Zbudowanie reputacji na wizytówce Google to temat ciekawy o którym długo można by pisać. Najważniejsze, aby był to proces, a nie jednorazowe wydarzenie.

Po każdej skończonej realizacji projektu/dostarczeniu usługi, najzwyczajniej poproś Klienta o wystawienie opinii. Referencje muszą pochodzić od realnych Klientów. Niech wystawią Ci ocenę ze swojego telefonu lub komputera w domu (nigdy z Twojego komputera!). Odpowiedz na każdą otrzymaną opinię. Dobrą i negatywną.

Po roku takiego działania, zobaczysz efekty. I mi podziękujesz 🙂

 

10. Stwórz wirtualny spacer Google po firmie

Wirtualny spacer Street View po obiekcie firmy to dobre uzupełnienie wizytówki w Mapach Google. Prezentacja działa na takiej samej zasadzie, jak widok Street View (widok ulicy). Składa się z wysokiej jakości zdjęć panoramicznych. Posprzątaj firmę, wymień zepsute żarówki i wykonaj zdjęcia w pomieszczeniach, które cieszą się największym zainteresowaniem. Oraz w tych, które najlepiej Cię sprzedają. Jeśli chcesz wyróżnić się na rynku, podejdź do sprawy kreatywnie. Przykład poniżej.

 

 

Wirtualny spacer, oprócz połączenia z wizytówką Google, wykorzystaj na stronie internetowej oraz na Facebooku.

11. Publikuj na stronie Google+

Ikona Google PlusDo wizytówki w Mapach Google podłączona jest strona Google+. Pozwala ona, podobnie jak na Facebooku publikować wpisy. Czyli tekst, zdjęcia, filmy oraz linki. Publikuj regularnie wartościowe treści na Twojej firmowej stronie Google+. Jeśli na co dzień udostępniasz treści na fanpage’u Twojej firmy na Facebooku, już wiesz, skąd czerpać treści na G+.

 

 

12. Połącz wizytówkę z kanałem YouTube

Kanał YouTube - połączenie z wizytówką GoogleJak powyżej. Skorzystaj z tego poradnika, aby ustawić połączenie wizytówki Google z kanałem YouTube Twojej firmy.

 

13. Połącz wizytówkę z kampanią Google AdWords

Rozszerzenia lokalne w kampaniach Google AdWordsJeśli promujesz swoją lokalną firmę w wyszukiwarce przy pomocy kampanii Google AdWords, połącz wizytówkę z Twoją reklamą. Dzięki temu, nie tylko pod treścią reklamy pojawi się adres Twojej firmy (który jest aktywnym linkiem prowadzącym do Map Google), ale również link sponsorowany będzie wyświetlał się w Mapach Google.

Więcej o łączeniu wizytówki z Adwords w artykule: https://www.pierwszynamapie.pl/jak-polaczyc-wizytowke-google-z-reklama-adwords-poradnik

 

14. Publikuj regularnie

Google kocha zmianę. U siebie i u Ciebie. Publikuj zatem regularnie nowe zdjęcia na wizytówce Twojej firmy. Dodawaj posty do strony Goolge+. Proś Klientów o wystawienie referecji i odpowiadaj na nie.

Spraw, aby lokalizacja w Mapach Google Twojej firmy dostarczała bieżących i wartościowych informacji.

 

Podsumowanie

Zastosuj powyższe wskazówki, aby zbudować solidne podstawy Twojej firmy w Google. Pamiętaj, że wszystko wymaga czasu. W szczególności w Google. Wraz z autorytetem wizytówki przyjdą korzyści. Większa widoczność oraz Klienci. Zawijaj rękawy i do pracy 🙂 Powodzenia.

Grafika Freepik

 

About Seweryn Pietrucha

Na co dzień pomaga lokalnym Firmom pozyskiwać klientów z Internetu. Tworzy strategie oraz kampanie marketingowe. Zarówno dla biznesów posiadających pojedynczą lokalizację jak i firm wielodziałowych.

Sprawdź również

Google wkrótce usunie Twoją stronę utworzoną przy pomocy profilu firmy

Google poinformował w tym tygodniu, że w ciągu kilku następnych miesięcy całkowicie wyłączy proste strony …

2 komentarze

  1. Cześć Sewerynie! Dziękuję za świetnego Bloga, dzięki niemu dużo się uczę. Mam pytanie ad “3. Wpisz prawidłową nazwę firmy” z moich obserwacji wynika, że wizytówki, które są u góry wyników często nie posiadają prawdziwej nazwy firmy w polu na to przeznaczonym. Zamiast tego często rodzaj usług i miejscowość np. “pompy ciepła Wrocław”, czasem jest to pełen zakres usług oddzielony po prostu myślnikiem i wizytówka jest na pierwszym miejscu. Czy powinienem zrobić tak samo, jeśli chce być konkurencyjnym na takie zapytanie?

    • @Mateusz,
      cześć! Dzięki za komentarz. Strategie są dwie, podobnie jak przy pozycjonowaniu stron internetowych (white hat vs. black hat). Niektóre firmy łamią regulamin Google, umieszczając w nazwach na wizytówkach dodatkowe frazy kluczowe. Narażają się tym samy na zawieszenie wizytówki i usunięcie z Map i wyszukiwarki. Pozostali trzymają się zasad i budują pozycje w sposób naturalny.

      Jestem zwolennikiem działań długofalowych i zgodnych z wytycznymi Google, które z reguły wolniej przynoszą efekty, ale nie stawiają widoczności marki w Google na ostrzu noża. Wizytówki spamerskie i nieistniejących firm można zgłosić do Google poprzez specjalny formularz: https://www.pierwszynamapie.pl/spam-na-wizytowkach-google-nowy-sposob-zglaszania/

      S.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *